Atlassian Jira

Podziel się

Atlassina Jira

Na pierwszy ogień, w ocenie narzędzi klasy ITSM idzie Atlassian Jira. Dlaczego? Bo to chyba najbardziej popularne i najczęściej stosowane narzędzie, które jest wykorzystywane przez działy IT. Co ważne nie tylko przez zespoły utrzymania ale również przez zespoły wytwarzania oprogramowania, działające zgodnie z metodyką Agile. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ do obsługi zgłoszeń błędów, zarówno na etapie wytwarzania jak i utrzymania (operacji), można wykorzystać to samo narzędzie a to już połowa sukcesu. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej łatwych w dostosowaniu do własnych wymagań i intuicyjnych w użytkowaniu narzędzi. Osobiście miałem z nim do czynienia w różnych organizacjach i na różnym poziomie i zawsze się sprawdzało.

Która Jira?

Mamy obecnie, tak naprawdę dwa produktu Jira Software oraz Jira Service Desk. Jira Software nazywam „starą” Jirą, bo jest to produkt, który funkcjonuje już bardzo długo na rynku. Za jego pomocą można zaimplementować dowolny proces ITSM, jak również procesy wytwarzania oprogramowania w oparciu o Agile (Scrum). Chociaż nie jest przeznaczony do obsługi zgłoszeń produkcyjnych to może być wykorzystywany, tylko brakuje w nim liczenia czasów SLA związanych z obsługa zgłoszeń. Tę funkcjonalność ma Jira Service Desk ale jeżeli się uprzemy to z pomocą programisty, możemy taką funkcjonalność sobie napisać w Jira Software. Tak jak obiecałem, będę starał się oceniać narzędzia według tych samych kryteriów opisanych w artykule „Jakie narzędzie ITSM wybrać?”

Atlassian JiraAtlassian JiraJira Service Desk

 

Wymagania ogólne

Jira Software jest narzędziem, które łatwo można dopasować do własnych potrzeb i wymagań. Ma zaimplementowane podstawowe workflow procesów ITSM ale jednocześnie można zaprojektować własny przepływ działań, za pomocą interfejsu graficznego. Właściwie nie ma ograniczeń.

Definiując odpowiednie filtry i widoki, można monitorować i raportować zdefiniowane parametry (KPI), które mają za zadanie kontrolować określone procesy zarządzania usługami IT. Interfejs narzędzia jest bardzo intuicyjny i nie powinien sprawić problemów, nawet użytkownikom korzystającym po raz pierwszy.

Jira Software pozwala na utworzenie dowolnych formatek z polami różnych typów od zwykłego pola tekstowego, przez listę wyboru do pól z wyborem wskazanej opcji. Możemy zdefiniować dowolne role i nadać im określone uprawnienia do wykonywania określonych czynności w narzędziu. Użytkownicy mogą logować się do narzędzia wykorzystując swoje konta domenowe.

Service Desk

Tutaj mamy dwie możliwości. Możemy wykorzystać dedykowany produkt Jira Service Desk, który jest specjalnie zaprojektowany w tym celu i zawiera wszystkie wymagane funkcjonalności, takie jak np mierzenie czasów SLA obsługi zgłoszeń. Musimy tylko pamiętać, że w tym celu będziemy musieli kupić dodatkowe licencje, niezależnie od już posiadanych do Jira Software.

Możemy jednak wkładając trochę wysiłku i własnych prac programistycznych, wykorzystać Jira Software do pełnienia funkcji Service Desk.

Pierwszym krokiem jest znalezienie rozwiązania w bazie wiedzy. Może za mało korzystałem z tego narzędzia ale nie spotkałem się z dobrą implementacja bazy wiedzy w Jira. Pewnie można to zrobić ale domyślenie nie ma takiej funkcjonalności.
Oczywiście użytkownicy mogą samodzielnie zgłaszać wszelkie zgłoszenia, muszą mieć tylko konto założone w narzędziu. Projektujemy prostą formatkę do zgłaszania i już. Możemy również ustawić tak, aby mail wysłany na odpowiedni adres i odpowiednio sformatowany założył zgłoszenie. Jeżeli chodzi o rejestrowanie zgłoszenia na podstawie telefonu, na podstawie IVR to nie ma takiej funkcjonalności.
Zgłaszający jest powiadamiany mailowo o wszystkich aktywnościach, działaniach wykonywanych w ramach zgłoszenia. Oczywiście w zakresie czasów re
akcji i rozwiązania wymagane jest dorobienie ich liczenia i związane z nimi akcje. Po rozwiązaniu można potwierdzić ten fakt a zgłoszenie może być zamknięte. Nie spotkałem się jednak z prostą oceną, ankietę po rozwiązaniu zgłoszenia.
Zarządzanie incydentami
Możemy zaprojektować i wdrożyć własny workflow dla procesu zarządzania incydentami. Dla każdego zgłoszenia możemy nadawać wymaganą kategorię, uprzednio zdefiniowaną oraz jeden z domyślnych priorytetów. Nie ma możliwości

  • określania priorytetu na podstawie piloności i ważności,
  • komunikatów o stopniu wykorzystania czasów obsługi,
  • bazy znanych błędów,

chyba że skorzystamy z Jira SD. Mamy oczywiście łatwość komunikacji przez komentarze ale już nie ma funkcji chat. Możesz oczywiście kupić produkt Atlassiana Hipchat albo skorzystać z skype lub innego komunikatora.

Zarządzanie problemami

Bez problemu zaimplementujemy ten proces w Jira Software. W większości przypadków nie mamy SLA na problemy więc nie potrzebujemy mierzyć czasów. Możemy powiązać rekord problemu z jednym lub więcej incydentami. Kategorie możemy mieć takie same jak w incydentach. Niestety ale czasów SLA standardowo nie mamy. Musimy posiłkować się dodatkową wtyczką, programistą lub Jira SD.

Zarządzanie zmianą

Jira pozwala na obsługę wszystkich trzech typów zmian. Tylko od zaprojektowanego procesu zależy, kto może akceptować zmianę. Można wskazać element konfiguracji, którego dotyczy zmiana, najczęściej z listy rozwijanej ale o CMDB więcej w kolejnym punkcie. Możemy połączyć zmianę z incydentami lub problemami i mamy pełną historię przebiegu zmiany i wszystkich jej krokach. Nie spotkałem się z ograniczeniami dla tego procesu w narzędziu.

Zarządzanie zasobami i konfiguracją

Ten proces jest chyba najsłabszą stroną Jira Software. Oczywiście są informacje o pewnych zasobach ale są niekompletne oraz brakuje relacji pomiędzy zasobami, co jest podstawową cechą CMDB. Może to wynikać z tego, że jest to raczej narzędzie dla rozwoju a nie utrzymania (operacji). Dodatkowo utrzymanie aktualności danych o zasobach wymaga dużego nakładu pracy i nie można myśleć o automatyzacji.

Zarządzanie poziomem usług (katalogiem usług)

Tego procesu nigdy nie widziałem w Jira Software. Nie można zdefiniować usług ani określić dla nich SLA, które następnie mogłoby być udostępniane dla innych procesów ITSM. O monitorowaniu i raportowaniu poziomu usług, nawet nie wspominam. Żeby jednak nie było, to nie widziałem żadnego narzędzia, które spełniałoby te wymagania 🙂

Podsumowanie

Patrząc na wszystkie wymagania i potrzeby większości organizacji, mogę z czystym sumieniem polecić Jira Software, każdej organizacji, która chce usprawniać funkcjonowanie swoich procesów wytwarzania oprogramowania i jego późniejszego utrzymania. Intuicyjność narzędzia i prostota użycia oraz niski poziom wejścia, powoduje że powinien sobie z nim poradzić prawie każdy. Trzeba mieć jednak świadomość, że narzędzie ma bardzo duże możliwości i jeżeli tylko będziemy chcieli to możemy je wykorzystać, gdy będziemy mieli taką potrzebę. Oczywiście Atlassian w swoim portfolio posiada bardzo dużo innych produktów np. Confluence, które pozwalają z czasem rozwijać zestaw narzędzi, które wspierają organizację IT w efektywnym funkcjonowaniu. Dużym atutem jest również bogata biblioteka wtyczek, które rozszerzają funkcjonalności Jira, jednak większość przydatnych jest płatna.

Pytanie: Jakie masz doświadczenia z Atlassian Jira?


Podziel się

Discover more from Mariusz Siek

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.