Katalog Usług – co powinien zawierać? Część 2

Podziel się

katalog usług

W pierwszej części przedstawiłem jak zdefiniować usługę biznesową i jakie przypisać jej parametry w tym związane z SLA. W części drugiej zaprezentuję jak zdefiniować usługę systemu i jak określić dla niej parametry na poziom usług (SLA). Dana usługa systemu jest ściśle powiązana z konkretną usługą biznesową i dziedziczy po niej parametry usługi biznesowej.

Co jest potrzebne do zdefiniowania usługi systemu?

Definiując usługę systemu postępujemy analogicznie jak dla usługi biznesowej. Korzystamy z dokumentacji analitycznej przygotowanej przez zespół analizy oraz dokumentacji architektonicznej. Ponieważ co raz częściej zespoły wytwórcze pracują według metodyk zwinnych (Agile, Scrum) nie ma dokumentacji analitycznej a jedynym źródłem są historyjki. Dobrym sposobem jest spotkanie się z analitykiem i/lub architektem i pozyskanie niezbędnych informacji.

Definiowanie usługi systemu

Na podstawie uzyskanych informacji tworzymy usługę systemu. Pomagamy sobie definicją usługi systemu – jednoznacznie wyodrębniona w granicach systemu, funkcjonalność, która spełnia warunki: inicjuje ją użytkownik, daje określony rezultat i w ramach której wykonywane są operacje.

W oparciu o definicję tworzymy:

  • Nazwę usługi, która pozwoli ją jednoznacznie zidentyfikować i będzie pozwalała na zrozumienie czego ona dotyczy

  • Opis usługi, zawierający bardziej szczegółowe informacje o jej działaniu

  • Ważność dla biznesu, określający jak ważna dla biznesu jest usługa systemu. Możemy wyróżnić trzy poziomy ważności: krytyczna, bardzo ważna i ważna. Ważność dla biznesu będzie miała wpływ na wyznaczenie poziomu usługi (SLA).

Katalog usług – Parametry usługi systemu (SLA)

Dla zdefiniowanej usługi systemu w katalogu usług, określamy jej poziom świadczenia następującymi parametrami SLA.

Dostępność

  • Kalendarz świadczenia, określający w jakich dniach tygodnia i godzinach usługa jest świadczona dla użytkowników np. dni robocze 8:00-16:00

  • Dostępność w %, określa jaki procent czasu usługa jest dostępna w ustalonym kalendarzu świadczenia za dany okres (najczęściej miesiąc) np. 99%

  • Niedostępność, w inny sposób wyrażona dostępność w % pokazująca ile czasu (minut, godzin) usługa może być niedostępna w kalendarzu świadczenia za dany okres (najczęściej miesiąc) np. 101 minut w miesiącu (1 godz 41 minut), dla kalendarza świadczenia dni robocze 8:00-16:00 i dostępności w procentach 99%

Wydajność

  • Wolumetria (pojemność), wyznacza maksymalną liczbę wywołań usługi systemu w jednostce czasu (minuta, godzina, dzień, miesiąc, rok), określając maksymalną pojemność dla usługi. Przykładowe parametry wolumetryczne:

    • Maksymalna liczba wywołań usługi w czasie

    • Średnia liczba wywołań usługi w czasie

  • Czas odpowiedzi, określa czas oczekiwania użytkownika od momentu wywołania usługi do zwrócenia przez usługę odpowiedzi/wyniku np. 1 sekunda. Aby wyznaczyć czas odpowiedzi należy zdefiniować początek i koniec usługi systemu.

Obsługa serwisowa

  • Przyjmowanie zgłoszeń, wskazuje przedział czasu, w którym przyjmowane są zgłoszenia (incydenty, service requesty, problemy) od użytkowników. Przyjmowanie zgłoszeń może być procesem automatycznym i różnić się od czasu obsługi zgłoszeń np. dni robocze od 6:00 do 18:00

  • Obsługa zgłoszeń, wyznacza przedział czasu, w którym zespoły wsparcia obsługują zgłoszenia np. dnia robocze 8:00-16:00. Na zespoły wsparcia składają się I linia wsparcia (Service Desk), II linia wsparcia (zespoły utrzymania) i III linia wsparcia (zespoły wytwórcze lub dostawcy zewnętrzni).

  • Czas reakcji, określa czas od przekazania zgłoszenia przez użytkownika (telefon, maila, narzędzie ITSM) do Service Desk do potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez Service Desk np. 30 minut.

  • Czas rozwiązania, wskazuje ile czasu zespoły wsparcia mają na rozwiązanie zgłoszenia (incydent, service request, problem) liczone od jego potwierdzenia przez Service Desk do dostarczenia skutecznego rozwiązania do użytkownika np. 4 godziny. Czas reakcji i rozwiązania można różnicować w zależności od ważności usługi dla biznesu (krytyczna, bardzo ważna i ważna)

  • Okno serwisowe, podaje przedział czasu, w którym zespoły wsparcia mogą wdrażać rozwiązania zgłoszeń (incydenty, service requesty, problemy) oraz zmiany na produkcję np. codziennie 18:00-20:00. Okno serwisowe wiąże się przeważnie z niedostępnością usługi i powinno być poza kalendarzem jej świadczenia. Wyjątkiem są usługi świadczone w trybie 24/7/365.

Przedstawiłem najważniejsze parametry dla usługi systemu i na tym zakończę część drugą i ostatnią dotyczącą tworzenia katalogu usług. Oczywiście jeżeli są inne wymagania, można dla nich również zdefiniować parametry SLA. Mam nadzieję, że przedstawiona wiedza pomoże lepiej zrozumieć katalog usług i poziom świadczenia usług (SLA).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Podziel się

Discover more from Mariusz Siek

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.