Śmiało

Podziel się

ŚmiałoWielka majówka trwa, komu by się chciało czytać wpisy na blogu. Pomyślałem jednak, że mimo tego wolnego czasu, warto napisać coś, co jest interesujące. Temat lżejszy, bo i pogoda za oknem nas rozpieszcza i trudno skupić się na czymś siedząc, a właściwie stojąc przed komputerem. Wczoraj skończyłem czytać książkę „Śmiało” (angielski tytuł Bold) i chciałem na gorąco, nomen omen :-), podzielić się z Wam moimi wnioskami. Książkę polecił mi Michał Wawrzyniak vel Kołcz Majk, dzięki któremu została przetłumaczona na język polski. Jednego z autorów Petera Diamandisa znałem już wcześniej i wiedziałem, że warto zapoznać się z tym co ma do powiedzenia. Drugiego Stevena Kotlera, nie miałem okazji poznać ale uznałem, że dla Diamandisa, warto zapoznać się z tą pozycją.

Bądź otwarty

Autorzy pokazują w książce, jak zmienia się świat i to co jeszcze 20-30 lat temu, było możliwe dla państwa i dużych korporacji, teraz jest w zasięgu ręki każdego, kto ma pomysł, mocno w niego wierzy i jest w stanie poświęcić wiele, aby go zrealizować. Otwierają oczy i umysł, na zagadnienia śmiałej technologii, śmiałego myślenia i śmiałego tłumu. Pokazują konkretne przykłady i gotowe przepisy, jak skorzystać z doświadczeń, które zdobyli oni lub inne firmy, które podzieliły się z nimi tą wiedzą. Szybkość zachodzących zmian uświadamia, że żyjemy w szczególnym czasie, który daje ogromne możliwości i szanse. Wystarczy tylko je poznać i z nich skorzystać aby być śmiałym i zapisać się na kartach historii.

Śmiała technologia

W realizacji naszego śmiałego marzenia pomaga nam dzisiaj technologia. Rozwija się tak szybko, jak nigdy dotąd. Jej rozwój jest wykładniczy a nie liniowy, co w istotny sposób wpływa na zachodzące zmiany. Dzisiaj dzięki internetowi można, komunikować się z każdym na świecie i wykorzystywać rozwiązania, które nie były dostępne w poprzednim wieku. Diamandis wskazuje pięć obszarów, które mają największy wpływ:

  • Oprogramowanie i dostęp do nieskończonej mocy obliczeniowej. Nie musisz być pracownikiem na uniwersytecie czy w dużej korporacji, aby móc skorzystać z super komputerów i nieograniczonej mocy obliczeniowej, która Ci jest potrzebna. Za pomocą oprogramowania, sam możesz stworzyć nowy produkt i wydrukować na drukarce 3D.
  • Sztuczna inteligencja (AI). Zmieni nasze życie w ciągu najbliższych 5-10 lat, zmieniając również rynek pracy
  • Drukarki 3D. Już niedługo będą wykorzystywane do masowej produkcji, która będzie mogła być spersonalizowana
  • Roboty. Już wkrótce zastąpią na wielu stanowiskach człowieka. Może nie jak w filmie „Ja Robot” będą nosić za nami zakupy ale wchodzą bardzo szybko do ludzkiej rzeczywistości
  • Genomika i biologia syntetyczna. Programowanie DNA może brzmieć niepokojąco ale jest faktem, który stanie się częścią naszego świata.

Śmiałe myślenie

Żeby realizować śmiałe pomysły i marzenia, nie można myśleć jak wszyscy i utartymi schematami. Nie uda się wynaleźć czegoś nowego i korzystnego dla ludzi na świecie, jeżeli nie zmienimy naszego myślenia. Nie jest to proces łatwy ale możliwy, jeżeli skorzystamy ze wskazówek zawartych w książce. Śmiałe myślenie wymaga specjalnego środowiska, odcięcia się od tego co znaliśmy do tej pory, odizolowania od otoczenia, które może mieć na nas negatywny wpływ. Jako przykład podana jest firma Google, i jej innowacyjne podejście. Ważne jest też aby osiągnąć i działać na swoim flow, wtedy w naturalny i łatwy sposób będziemy dążyć do naszych celów. W codziennym działaniu, pomagają również zasady, taki kodeks, którym się kierujemy aby osiągnąć swoje marzenia. Można poznać zasady Diamandisa. Autorzy pokazują również na przykładzie Elona Muska (Tesla, SpaceX), Richarda Bransona (Virgin), Jeffa Bezosa (Amazon) oraz Larego Paga (Google), jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca myślący śmiało.

Śmiały tłum

Do realizacji śmiałych planów i marzeń potrzebni są ludzie. Nie uda się zrealizować żadnego przedsięwzięcia w pojedynkę. Również w tym przypadku, przychodzi nam z pomocą technologia i nowe rozwiązania takie jak crowdsourcing i crowdfounding.

  • Crowdsourcing. Nigdy nie było łatwiej mieć dostęp do tysięcy specjalistów na całym świecie, którzy za niewielkie pieniądze, pomogą nam rozwiązać każde zagadnienia techniczne. Dzięki powstałym platformom internetowym, można skorzystać z programistów, matematyków, technologów i prawie każdej specjalności, aby zrealizować nasz pomysł.
  • Crowdfounding. Nie masz pieniędzy na zrealizowanie swojego marzenia? Nic prostszego, zaangażuj ludzi aby pomogli Ci zebrać potrzebne fundusze i stali się Twoimi fanami i stworzyli Twoją społeczność. Poproś ludzi o pomoc a jeżeli twoje marzenie jest śmiałe, to na pewno Ci pomogą.

Jeżeli jeszcze Cię nie przekonałem do śmiałego działania i myślenia, przeczytaj książkę. Zresztą według mnie to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrealizować swoje marzenia oraz chce korzystać ze zdobyczy dzisiejszego świata, a nie być ich ofiarą. Książka, nie jest tylko teoretycznym wykładem ale zbiorem konkretnych reguł i zasad postępowania, które można wykorzystać i wcielać w życie. Pokazuje konkretne przepisy, które zostały sprawdzone przez Petera Diamandisa, podczas realizacji jego pomysłów. Bądź śmiały i zacznij działać, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Pytanie: Co robisz śmiało?


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.