Elon Musk – geniusz czy szaleniec

Podziel się

 

Elon Musk

Jakiś czas temu przeczytałem książkę „Elon Musk Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX”, której autorem jest Ashlee Vance. Dlaczego ta książka? Chciałem dowiedzieć się więcej o człowieku, który wysyła rakiety w kosmos i produkuje elektryczne samochody oraz stawia na energię słoneczną. Czy można Elona Muska uznać za geniusza naszych czasów czy raczej za szaleńca, który planuje wyprawę na Marsa? Postaram się przybliżyć postać Elona Muska, na mój subiektywny sposób.

Dzieciństwo

Elon Musk nie miał łatwego dzieciństwa. Mimo, że wychowywał się w zamożnej rodzinie w RPA, to nie była to sielanka. Rodzice rozstali się i musiał wychowywać się z ojcem. To była bardzo trudna relacja, w której trudno było o okazywanie miłości. Mimo to ojciec dbał o synów i na swój sposób zajmował się nimi. Elon od początku był „innym” dzieckiem. W szkole nie miał prawie żadnych kolegów. Nie był typem sportowca i pochłaniał książki z ogromną prędkością. Potrafił przeczytać dwie książki w weekend. Do czwartej klasy przeczytał wszystkie książki ze szkolnej biblioteki. Jak już nie miał czego czytać zacząć czytać encyklopedię Britanica. Ponieważ miał fotograficzną pamięć, wkrótce stał się małym „mądralą”, co nie pomagało mu pozyskać nowych kolegów. Najbliższym przyjacielem Elona był jego młodszy brat Kimbal, z którym mieli w przyszłości wspólnie prowadzić interesy. Elon już jako dziecko dużo marzył i żył w swoim świecie, co było dobrym początkiem i wstępem do dorosłych biznesów.

Ameryka Północna

Elon Musk od początku wiedział, że w RPA nie ma odpowiednich warunków do rozwijania swoich pasji i marzeń. Dlatego planował ucieczkę do Ameryki Północnej. Zaczął od Kanady, skąd pochodzili przodkowie jego matki a z czasem przeniósł się do Kalifornii do Doliny Krzemowej. Elon miał analityczny umysł. Już jako dwunastolatek napisał pierwszy program komputerowy, którym była gra związana z kosmosem. W 1995 roku na fali rozwoju Interentu założył z bratem Kimbalem swoją pierwszą firmę. Dobrze rozumiał możliwości jakie daje rodząca się technologia i wiedział jak ją wykorzystać do realizacji swoich celów. Zip2 bo tak nazywała się firma, była jednym z dotcom’ów, które w tamtym czasie powstawały. Po rozwinięciu Zip2 zainteresował się nimi Compaq, który kupił ich. Na tej transakcji Elon Musk zarobił 22 miliony dolarów i mógł rozpocząć realizację kolejnych pomysłów.

PayPal

Kolejnym projektem Muska był PayPal. który wcześniej nazywał się X.com. Tą markę zna już pewnie większość. Tutaj również wykorzystując swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie stworzył firmę, którą w 2002 roku eBay kupił za 1,5 miliarda dolarów! Musk otrzymał 250 mln dolarów i miał środki na finansowanie kolejnych swoich marzeń.

Kolejne dwa projektu Tesla i SpaceX Elon Musk rozwijał równocześnie i obie te marki istnieją nadal i są prekursorami w swoich branżach.

Tesla

Tesla to samochody elektryczne, w które Musk uwierzył i nie bał się wkroczyć w przemysł motoryzacyjny, który był opanowany przez wielkie koncerny samochodowe. Musk sprzedawał ludziom nie produkt ale wizję i marzenia, dlatego był taki skuteczny. Umiał rozpropagować ideę samochodu elektrycznego, zmieniając model biznesowy oraz odwracając reguły, które do tą obowiązywały w branży motoryzacyjnej. Samochód był dość drogi w zakupie, za to tani w eksploatacji i serwisowaniu. Wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania dostawałeś nowe funkcjonalności, za które nie musiałeś już płacić. Musk zaczął budować w USA darmowe stacje ładowania i reklamował swoje samochody: „przejedź całe Stany za darmo”.

SpaceX

SpaceX to realizacja dziecięcego marzenia o lotach w kosmos. Firma od początku była konkurencją dla rządowej agencji NASA. Samodzielnie budowała swoje rakiety od podstaw, ściągając do siebie najlepszych specjalistów i w szybkim tempie wyrosła na głównego gracza w wynoszeniu w kosmos, różnych ładunków takich jak satelity, zaopatrzenie dla stacji kosmicznej MIR.

W przypadku obu firm Musk postanowił produkować wszystko we własnym zakresie. Nie korzystał z podwykonawców i dostawców a większość elementów do samochodów Tesla i rakiet produkowane było w USA.

Piszę bardzo krótko o kolejnych firmach Muska, chcę jednak pokazać jego dokonania i zachęcić do przeczytania książki.

Rodzina

Elon Musk w 2000 roku poślubił Justine. Znalazł czas na miłość mimo swoich przedsięwzięć biznesowych, chociaż tego czasu nie miał dużo. Miał z nią pięcioro dzieci, w tym trojaczki. Wygląda, że chciał mieć prawdziwą rodzinę i gromadkę dzieciaków. Niestety rozstał się z żoną i po jakimś czasie znalazł sobie inną kobietę. Nie chcę go oceniać ale tym posunięciem stracił w moich oczach i powstała rysa na obrazie człowieka, którego stawia się w jednym rzędzie z Edisonem, Fordem czy Jobsem. Wydaje mi się, że za sukces w biznesie, musiał zapłacić wysoką cenę.

Człowiek i szef

Jedni go kochali a inni nienawidzili. Budził skrajne emocje jako człowiek i jako szef swoich firm. Był bardzo wymagający i od innych oczekiwał tego, czego wymagał od siebie. W swoich decyzjach nie patrzył na jednostkę tylko cel jaki jest do osiągnięcia. Ludzie byli tylko środkiem do realizacji jego marzeń. Był tytanem pracy. Pracował bardzo dużo, również w soboty i niedziele. Nie rozumiał ludzi, którzy nie angażowali się całym sobą w pracę w jego firmach. Może właśnie dlatego, jaki był, osiągnął tak dużo i konsekwentnie realizował swoje plany.

Starałem się nie oceniać Elona Muska, chociaż nie do końca mi się to udało :-). Trudno obojętnie przejść obok jego osiągnięć i filozofii jaką wyznaje. Można go lubić lub nie, można traktować jego pomysły jako szalone. Nie można jednak odmówić mu geniuszu, patrzenia w daleką przyszłość i wizjonerstwa oraz realizacji własnych marzeń. Na pewno możemy się wiele od niego nauczyć w realizacji własnych marzeń. Na pewno jest człowiekiem niezwykłym, patrzącym inaczej na świat i konsekwentnym w dążeniu do swoich celów i marzeń. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów z jego życia koniecznie przeczytaj tą książkę a będziesz bogatszy o ciekawe doświadczenia.


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.