Czego nauczyłem się szukając pracy?

Podziel się

naukaOd kilku miesięcy szukam pracy, a właściwie pomysłu i sposobu na siebie oraz możliwości zarobkowania. Od początku jestem pozytywnie nastawiony do tej sytuacji i traktuję ją jako nowe doświadczenie i wyzwanie. Jestem przekonany, że jest to szczególny czas w moim życiu i podejmuje wysiłki aby go jak najlepiej wykorzystać. Oczywiście są lepsze i gorsze dni ale zdecydowanie pozytywy przeważają. Traktuję to doświadczenie jako lekcję, która będzie siłą sprawczą do rozpoczęcia czegoś nowego. Nie zamykam się na żadne możliwości i okazje. Podchodzę do każdej szansy z otwartą głową ale jednocześnie na luzie. Chciałbym podzielić się z Tobą czego nauczyłem się szukając pracy i jakie są tego efekty.

Aktualizacja i weryfikacja CV

Jako pierwszą i najbardziej oczywistą czynnością było uaktualnienie i weryfikacja moich CV w wersji polskiej i angielskiej. Tu nie było dużo do zmiany, bo starałem się na bieżąco to robić. Muszę jednak przyznać, że kilka lat temu po rozmowie o pracę, jedna z firm, która prowadziła rekrutację, zaproponowała, że udostępni mi szablon CV, jaki oni wypracowali. Skorzystałem z tej możliwości i przygotowałem wtedy CV w dwóch wersjach językowych. Przygotowanie było bardzo pracochłonne, bo wymagało zebrania dużej ilości informacji z kilku lat ale uważam, że jest bardzo profesjonalne. Jak wygląda moje CV, możesz zobaczyć tutaj.

Uaktualnienie danych na portalach: LinkedIn, GoldenLine, pracuj.pl

Kolejnym krokiem było uaktualnienie moich CV na portalach związanych z karierą zawodową i szukaniem pracy. Zacząłem od Linkedin, jako jednym z największych i mającym kluczowe znaczenie. O szczegółach napiszę dalej. Zrobiłem to samo na GoldenLine oraz na pracuj.pl, największym portalu z ogłoszeniami o pracę. Jedna ważna uwaga, trzeba pamiętać aby w różnych miejscach w internecie podawać te same informacje, aby Twój przekaz był spójny i prawdziwy. Dlatego najlepiej przygotować CV „papierowe” i dopiero na jego podstawie aktualizować dane na portalach internetowych.

Poprawa profilu na LinkedIn

Uważam LInkedIn za najważniejszy portal, dlatego aktualizacji profilu poświęciłem najwięcej czasu. Co zmieniłem?

  • Zdjęcie – nie jest to jeszcze takie jakie bym chciał ale wyglądam na nim naturalnie i jestem uśmiechnięty co obrazuje moje nastawienie
  • Nagłówek (headline) – zawiera słowa kluczowe związane z moimi umiejętnościami. Rekruterzy wyszukują kandydatów po tych słowach kluczowych, dlatego ważnej jest aby je dobrze wybrać.
  • Podsumowanie (summary) – to bardzo istotna wiedza o mnie w pigułce. Rekruterzy nie mają czasu czytać całego Twojego profilu. W pierwszej kolejności czytają podsumowanie i na tej podstawie oceniają czy warto zainteresować się kandydatem. W podsumowaniu również powinny znaleźć się słowa kluczowe, które umieściliśmy w nagłówku.
  • Artykuły i publikacje – zacząłem pisać i udostępniać własne treści na LinkedIn na dwa sposoby. Pierwszy poprzez dodawanie do profilu publikacji (publications), gdzie podaję tytuł, streszczenie i link do strony www. Drugi poprzez udostępnianie artykułów (articles), w których podaję tytuł, zdjęcie oraz początkową treść taką samą jak na stronie www oraz odsyłam do przeczytania całego artykułu na mojej stronie.
  • Wideo -nagrywam wideo do jednego artykułu w tygodniu i umieszczam link do niego w moim profilu w sekcji media.
  • Referencje poprosiłem osoby, z którymi współpracowałem o referencje. Szczegóły podam poniżej w dalszej części.

Aktywność na LinkedIn

Jestem bardziej aktywny na LI. Codziennie przeglądam pojawiające się wpisy, czytam artykuły, klikam „Like” jeżeli podoba mi się treść. Dzielę się wartościową treścią i komentuję, jeżeli chcę zabrać zdanie w dyskusji. Śledzę nowe trendy i potencjalnych pracodawców lub klientów.

Pisanie artykułów na stronie mariuszsiek.pl i promowanie ich na portalach społecznościowych

Piszę artykuły, dwa razy w tygodniu na stronie mariuszsiek.pl i udostępniam je na portalach społecznościowych Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+. Robią to regularnie a tematyka artykułów związana jest z szeroko rozumianym IT. Okazjonalnie umieszczam wpisy, które są nie związane z branżą IT a wynikają z moich przemyśleń i wniosków wyciąganych z otaczającej rzeczywistości i sytuacji z życia. Bardzo cenię sobie to nowe doświadczenie. Nigdy nie przepadałem za pisaniem i nie miałem ku temu predyspozycji. Uznałem jednak, że moc w słabości się doskonali i każdy kolejny artykuł będzie lepszy. Sam się sobie dziwię jak mam dużo do powiedzenia i napisania, szczególnie w obszarze mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Polecam wszystkim pisanie, jeżeli nie od razu w Internecie to przynajmniej do szuflady. Poprawi to Twój warsztat pisarski a nigdy nie wiadomo do czego może się przydać :-).

Przygotowanie opisu o mnie na stronie mariuszsiek.pl

Skorzystałem ze wskazówek Michaela Hayatta, zawartych w książce „Twoja e-platforma. Jak się wybić w świecie pełnym zgiełku” i napisałem dość obszerny opis o mnie na mojej stronie. Tutaj podziękowania należą się Marcinowi Kwiecińskiemu (https://marcinkwiecinski.pl/), który jakiś czas temu polecał tą książkę. Dzięki temu ją kupiłem i teraz stosują zawarte tam wskazówki w praktyce. Polecam wszystkim, którzy szukają pomysłu na siebie.

Przygotowanie oferty i umieszczenie w Internecie

Przygotowałem ofertę moich usług, jakie mogę świadczyć dla pracodawcy lub zleceniodawcy i umieściłem ją na:

  • Stronie mariuszsiek.pl
  • Profilu LinkedIn – ponieważ teraz jestem samozatrudniony, potraktowałem ofertę jako zestaw moich aktualnych odpowiedzialności.
  • Profilu pracuj.pl – podejście analogiczne jak dla LinkedIn
  • Nagrałem wideo z ofertą i umieściłem na stronie mariuszsiek.pl oraz LinkedIn w sekcji media

Traktuję to rozwiązanie jako nowatorskie w poszukiwaniu sposobów zarobkowania.

Lista ogłoszeń z wysłanymi CV

Prowadzę listę ogłoszeń, na które wysłałem swoje CV lub aplikowałem na stanowiska. Na liście umieszczam informacje o nazwie stanowiska, firmie, dacie wysłania CV, datach kolejnych kroków w procesie rekrutacyjnym. Mam w ten sposób w jednym miejscu zebrane wszystkie informacje i jestem w stanie szybko do nich dotrzeć. Jest też to pewna statystyka oraz czynnik mobilizujący, jeżeli od dłuższego czasu, nie powiła się nowa pozycja na liście. Równocześnie w pliku tekstowym gromadzę treści ogłoszeń aby nie szukać ich później w Interencie, jeżeli będą mi potrzebne.

Odnowienie kontaktów z dawnymi współpracownikami

Odnowiłem również kontakty z osobami, z którymi dobrze mi się współpracowało. Zrobiłem to poprzez:

  • Maila
  • Komunikator na LinkedIn
  • Rozmowy telefoniczne

Pozwoliło mi to na przekonanie się, że ludzi mnie jeszcze pamiętają i dobrze wspominają współpracę ze mną. Jest to też, źródło potencjalnych możliwości do nawiązania nowej współpracy.

Wysłanie prośby o referencje

Poprosiłem osoby, z którymi współpracowałem o referencje. Część referencji otrzymałem mailem, a część została bezpośrednio napisana na LinkedIn. Wszystkie referencje umieściłem na stronie mariuszsiek.pl. Sam napisałem kilka referencji dla osób, z którymi współpracowałem. Dzięki prośbie o referencje odświeżyłem część kontaktów. Referencje, które otrzymałem, bardzo mnie pozytywnie zaskoczyły miłymi słowami, które przeczytałem o swojej osobie.

Podsumowując, nauczyłem się bardzo dużo dzięki szukaniu pracy. Zdobyłem i wciąż zdobywam nowe doświadczenia i kompetencje. Odkrywam nowe obszary, które dotąd dla mnie nie były znane. Jeszcze nie znalazłem możliwości do stałej współpracy ale pierwsze jaskółki się pojawiają. Z optymizmem i nadzieją patrzę w przyszłość.

Pytanie: Jak Ty szukasz lub szukałeś swojej pracy? Podziel się swoimi doświadczeniami.


Podziel się

Discover more from Mariusz Siek

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.