Czego nauczyłem się szukając pracy?

Podziel się

naukaOd kilku miesięcy szukam pracy, a właściwie pomysłu i sposobu na siebie oraz możliwości zarobkowania. Od początku jestem pozytywnie nastawiony do tej sytuacji i traktuję ją jako nowe doświadczenie i wyzwanie. Jestem przekonany, że jest to szczególny czas w moim życiu i podejmuje wysiłki aby go jak najlepiej wykorzystać. Oczywiście są lepsze i gorsze dni ale zdecydowanie pozytywy przeważają. Traktuję to doświadczenie jako lekcję, która będzie siłą sprawczą do rozpoczęcia czegoś nowego. Nie zamykam się na żadne możliwości i okazje. Podchodzę do każdej szansy z otwartą głową ale jednocześnie na luzie. Chciałbym podzielić się z Tobą czego nauczyłem się szukając pracy i jakie są tego efekty.

Aktualizacja i weryfikacja CV

Jako pierwszą i najbardziej oczywistą czynnością było uaktualnienie i weryfikacja moich CV w wersji polskiej i angielskiej. Tu nie było dużo do zmiany, bo starałem się na bieżąco to robić. Muszę jednak przyznać, że kilka lat temu po rozmowie o pracę, jedna z firm, która prowadziła rekrutację, zaproponowała, że udostępni mi szablon CV, jaki oni wypracowali. Skorzystałem z tej możliwości i przygotowałem wtedy CV w dwóch wersjach językowych. Przygotowanie było bardzo pracochłonne, bo wymagało zebrania dużej ilości informacji z kilku lat ale uważam, że jest bardzo profesjonalne. Jak wygląda moje CV, możesz zobaczyć tutaj.

Uaktualnienie danych na portalach: LinkedIn, GoldenLine, pracuj.pl

Kolejnym krokiem było uaktualnienie moich CV na portalach związanych z karierą zawodową i szukaniem pracy. Zacząłem od Linkedin, jako jednym z największych i mającym kluczowe znaczenie. O szczegółach napiszę dalej. Zrobiłem to samo na GoldenLine oraz na pracuj.pl, największym portalu z ogłoszeniami o pracę. Jedna ważna uwaga, trzeba pamiętać aby w różnych miejscach w internecie podawać te same informacje, aby Twój przekaz był spójny i prawdziwy. Dlatego najlepiej przygotować CV „papierowe” i dopiero na jego podstawie aktualizować dane na portalach internetowych.

Poprawa profilu na LinkedIn

Uważam LInkedIn za najważniejszy portal, dlatego aktualizacji profilu poświęciłem najwięcej czasu. Co zmieniłem?

 • Zdjęcie – nie jest to jeszcze takie jakie bym chciał ale wyglądam na nim naturalnie i jestem uśmiechnięty co obrazuje moje nastawienie
 • Nagłówek (headline) – zawiera słowa kluczowe związane z moimi umiejętnościami. Rekruterzy wyszukują kandydatów po tych słowach kluczowych, dlatego ważnej jest aby je dobrze wybrać.
 • Podsumowanie (summary) – to bardzo istotna wiedza o mnie w pigułce. Rekruterzy nie mają czasu czytać całego Twojego profilu. W pierwszej kolejności czytają podsumowanie i na tej podstawie oceniają czy warto zainteresować się kandydatem. W podsumowaniu również powinny znaleźć się słowa kluczowe, które umieściliśmy w nagłówku.
 • Artykuły i publikacje – zacząłem pisać i udostępniać własne treści na LinkedIn na dwa sposoby. Pierwszy poprzez dodawanie do profilu publikacji (publications), gdzie podaję tytuł, streszczenie i link do strony www. Drugi poprzez udostępnianie artykułów (articles), w których podaję tytuł, zdjęcie oraz początkową treść taką samą jak na stronie www oraz odsyłam do przeczytania całego artykułu na mojej stronie.
 • Wideo -nagrywam wideo do jednego artykułu w tygodniu i umieszczam link do niego w moim profilu w sekcji media.
 • Referencje poprosiłem osoby, z którymi współpracowałem o referencje. Szczegóły podam poniżej w dalszej części.

Aktywność na LinkedIn

Jestem bardziej aktywny na LI. Codziennie przeglądam pojawiające się wpisy, czytam artykuły, klikam „Like” jeżeli podoba mi się treść. Dzielę się wartościową treścią i komentuję, jeżeli chcę zabrać zdanie w dyskusji. Śledzę nowe trendy i potencjalnych pracodawców lub klientów.

Pisanie artykułów na stronie mariuszsiek.pl i promowanie ich na portalach społecznościowych

Piszę artykuły, dwa razy w tygodniu na stronie mariuszsiek.pl i udostępniam je na portalach społecznościowych Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+. Robią to regularnie a tematyka artykułów związana jest z szeroko rozumianym IT. Okazjonalnie umieszczam wpisy, które są nie związane z branżą IT a wynikają z moich przemyśleń i wniosków wyciąganych z otaczającej rzeczywistości i sytuacji z życia. Bardzo cenię sobie to nowe doświadczenie. Nigdy nie przepadałem za pisaniem i nie miałem ku temu predyspozycji. Uznałem jednak, że moc w słabości się doskonali i każdy kolejny artykuł będzie lepszy. Sam się sobie dziwię jak mam dużo do powiedzenia i napisania, szczególnie w obszarze mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Polecam wszystkim pisanie, jeżeli nie od razu w Internecie to przynajmniej do szuflady. Poprawi to Twój warsztat pisarski a nigdy nie wiadomo do czego może się przydać :-).

Przygotowanie opisu o mnie na stronie mariuszsiek.pl

Skorzystałem ze wskazówek Michaela Hayatta, zawartych w książce „Twoja e-platforma. Jak się wybić w świecie pełnym zgiełku” i napisałem dość obszerny opis o mnie na mojej stronie. Tutaj podziękowania należą się Marcinowi Kwiecińskiemu (https://marcinkwiecinski.pl/), który jakiś czas temu polecał tą książkę. Dzięki temu ją kupiłem i teraz stosują zawarte tam wskazówki w praktyce. Polecam wszystkim, którzy szukają pomysłu na siebie.

Przygotowanie oferty i umieszczenie w Internecie

Przygotowałem ofertę moich usług, jakie mogę świadczyć dla pracodawcy lub zleceniodawcy i umieściłem ją na:

 • Stronie mariuszsiek.pl
 • Profilu LinkedIn – ponieważ teraz jestem samozatrudniony, potraktowałem ofertę jako zestaw moich aktualnych odpowiedzialności.
 • Profilu pracuj.pl – podejście analogiczne jak dla LinkedIn
 • Nagrałem wideo z ofertą i umieściłem na stronie mariuszsiek.pl oraz LinkedIn w sekcji media

Traktuję to rozwiązanie jako nowatorskie w poszukiwaniu sposobów zarobkowania.

Lista ogłoszeń z wysłanymi CV

Prowadzę listę ogłoszeń, na które wysłałem swoje CV lub aplikowałem na stanowiska. Na liście umieszczam informacje o nazwie stanowiska, firmie, dacie wysłania CV, datach kolejnych kroków w procesie rekrutacyjnym. Mam w ten sposób w jednym miejscu zebrane wszystkie informacje i jestem w stanie szybko do nich dotrzeć. Jest też to pewna statystyka oraz czynnik mobilizujący, jeżeli od dłuższego czasu, nie powiła się nowa pozycja na liście. Równocześnie w pliku tekstowym gromadzę treści ogłoszeń aby nie szukać ich później w Interencie, jeżeli będą mi potrzebne.

Odnowienie kontaktów z dawnymi współpracownikami

Odnowiłem również kontakty z osobami, z którymi dobrze mi się współpracowało. Zrobiłem to poprzez:

 • Maila
 • Komunikator na LinkedIn
 • Rozmowy telefoniczne

Pozwoliło mi to na przekonanie się, że ludzi mnie jeszcze pamiętają i dobrze wspominają współpracę ze mną. Jest to też, źródło potencjalnych możliwości do nawiązania nowej współpracy.

Wysłanie prośby o referencje

Poprosiłem osoby, z którymi współpracowałem o referencje. Część referencji otrzymałem mailem, a część została bezpośrednio napisana na LinkedIn. Wszystkie referencje umieściłem na stronie mariuszsiek.pl. Sam napisałem kilka referencji dla osób, z którymi współpracowałem. Dzięki prośbie o referencje odświeżyłem część kontaktów. Referencje, które otrzymałem, bardzo mnie pozytywnie zaskoczyły miłymi słowami, które przeczytałem o swojej osobie.

Podsumowując, nauczyłem się bardzo dużo dzięki szukaniu pracy. Zdobyłem i wciąż zdobywam nowe doświadczenia i kompetencje. Odkrywam nowe obszary, które dotąd dla mnie nie były znane. Jeszcze nie znalazłem możliwości do stałej współpracy ale pierwsze jaskółki się pojawiają. Z optymizmem i nadzieją patrzę w przyszłość.

Pytanie: Jak Ty szukasz lub szukałeś swojej pracy? Podziel się swoimi doświadczeniami.


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.