Wszyscy i wszystko dookoła mówi o cyfryzacji, zwanej również digitalizacją. Świat zmienia się na naszych oczach w zawrotnym tempie, za którym bardzo często nie nadążamy. Właściwie to czy mamy szansę za nim nadążyć? Mamy konta na portalach społecznościowych, rachunki w bankach, w których wszystko lub prawie wszystko można zrobić przez internet. Czy mamy jednak swoją domenę internetową i stronę www, działającą na niej? Czy wiemy jak wykorzystać ten zasób, jakim jest domena?
Zacznij od domeny
Po pierwsze wybierz odpowiednią domenę dla Siebie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę dostawcy usług hostingu, zwanego również providerem internetowym i zacząć się bawić (np. https://www.ovh.pl/domeny/). Dlaczego tak piszę? Ponieważ wybór domeny zależy tylko od naszej wyobraźni i kreatywności. Wpisujemy w wyszukiwarce domen odpowiednią nazwę i sprawdzamy czy jest wolna. Zasad związanych z wyborem właściwej domeny jest bardzo dużo, jednak w przypadku domeny własnej należy pamiętać o kilku:
- Jeżeli jest wolna rejestrujemy domenę z naszym nazwiskiem i końcówką .pl np. siek.pl
- Jeżeli domena z nazwiskiem jest zajęta rejestrujemy domenę zawierającą imię i nazwisko i końcówkę .pl np. mariuszsiek.pl lub siekmariusz.pl
- Im krótsza nazwa domeny tym lepiej
- Nie używamy polskich znaków, chociaż obecnie można je stosować
- Rejestrujemy domenę z jedną końcówką. Ja polecam .pl ale może być z dowolnie inną. Obecnie jest bardzo duży wybór, różnych oryginalnych końcówek. Oczywiście możemy zarejestrować domenę z kilkoma końcówkami ale musimy pamiętać, że:
- za każdą domenę musimy płacić, więc im więcej końcówek, tym większy koszt. O kosztach jeszcze napiszę.
- używamy tylko domeny z jedną końcówką, inaczej się zgubimy i nasz przekaz w Internecie nie będzie spójny
- nie uda nam się zarejestrować domeny ze wszystkimi możliwymi końcówkami, bo albo któraś będzie już zajęta a koszt z posiadania domen będzie niewspółmierny do korzyści, jakie chcemy osiągnąć
Uważaj na promocje!
Jeżeli planujesz korzystać z domeny przez długie lata, zwracaj uwagę na promocję domen. Duża część rejestratorów domen chcąc zachęcić do rejestrowania domen, organizuje promocje, w których domenę możesz kupić za przysłowiową złotówkę. Promocja trwa jednak tylko przez rok, po którym trzeba odnowić domenę i tutaj już nie jest tak atrakcyjnie. Na odnowienie domeny musisz wydać około 100 zł plus vat. Niby nie dużo, jednak jak zdecydujesz się zarejestrować kilka domen, to już robi się pokaźna sumka. Dlatego, jeżeli myślisz aby korzystać z domeny długofalowo, zwróć uwagę ile będzie kosztowało odnowienie domeny po pierwszym roku. Różnice są znaczące i cena za odnowienie może wahać się od 50 do 130 zł brutto. Jak widzisz, różnica jest duża, szczególnie w przypadku odnawiania kilku domen. Osobiście polecam OVH, gdzie mam wszystkie swoje domeny i hosting. Szczegóły cenowe znajdziecie na tej stronie https://www.ovh.pl/domeny/cennik/
Domena i co dalej?
Jak już zarejestrujemy swoją domenę własną, to co możemy z nią zrobić? W pierwszej kolejności zakładamy skrzynkę pocztową w naszej domenie. Jeżeli nie zależny nam na dużym rozmiarze skrzynki email, to większość dostawców ma taką usług w cenie domeny lub za niewielką opłatą. Jednak ja polecam wykupienie serwera, tzw hostingu (w OVH to około 250 pln brutto na rok), który pozwoli na:
- założenie więcej niż jednej skrzynki, jeżeli będziemy mieli taką potrzebę
- założenie skrzynki/skrzynek o dużych rozmiarach 1 GB i nawet więcej
- uruchomienie swojej strony www ale o tym za chwilę
Jak mamy założoną skrzynkę pocztową, to podajmy nasz nowy adres email, gdzie tylko można aby zacząć z niego aktywnie korzystać.
Jako klienta pocztowego możemy wykorzystać polecanych przez dostawców ich klientów webowych lub program pocztowy na naszym komputerze. Polecam skonfigurować gmail jako klienta poczty email, wtedy możemy odbierać naszą pocztę, zarówno na komputerze jak i smartfonie lub tablecie i nie martwimy się o kopię zapasową, bo robi to za nas Google.
Własna strona www
Jak już mamy domenę i hosting, to grzechem byłoby nie uruchomić własnej strony www. Polecam zrobienie tego na WordPressie. To najbardziej popularny i łatwy w obsłudze system do zarządzania treścią tzw CMS. Jeżeli nawet planujesz prostą stronę i nie zamierzasz prowadzić bloga, zrób to na WordPress. Większość dostawców ma już domyślnie zainstalowane to oprogramowanie, który trzeba tylko skonfigurować. Nawet jeżeli nie jesteś techniczną osobą a chcesz się zaangażować i poświęcić trochę czasu, to dasz sobie radę. O samym WordPressie napiszę przy następnej okazji.
Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do założenia własnej domeny i uruchomienia na niej skrzynki oraz strony www. Jeżeli masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiem. Zostaw komentarz. A moje pytanie brzmi.
Pytanie: Czy masz własną domenę i z niej korzystasz?