Ostatnio zachęcałem Cię do zarejestrowania własnej domeny internetowej. Czy już to zrobiłeś? Jeżeli jeszcze nie to nie zwlekaj, bo odkładanie na później, to Twój najgorszy wróg.
Czy łatwo jest stworzyć swoją pierwszą stronę internetową? Odpowiedź brzmi: dzisiaj tak. Można skorzystać z wielu programów, które pozwalają tworzyć stronę www, jak w edytorze tekstu ale ja proponuję trochę wysiłku i uruchomienie pierwszej strony na bardzo popularnym WordPressie, programie do zarządzania treścią tzw CMS. Aby nie tworzyć strony od razu w internecie, można utworzyć stronę lokalnie na swoim komputerze a później przenieść ją na serwer u providera.
Jeżeli lubisz ambitne wyzwania, nie stronisz od podstawowego zgłębienia zagadnień technicznych, to na pewno dasz radę. Pomogę Ci wybrać domenę, dostawcę serwera www (tzw provider’a), przygotować środowisko lokalne, skonfigurować WordPressa oraz przenieść skonfigurowane środowisko na serwer www.
Domena i provider
Wybór domeny i providera na naszą stronę www nie jest łatwy. Najlepiej wybrać jednego dostawcę, u którego kupimy domenę oraz serwer www. Polecam OVH, który ma jedne z najlepszych cen, szczególnie za odnowienie domeny. Jeżeli chcemy się pobawić i nie będziemy tego robić dłużej niż jeden rok możemy poszukać dostawcy, które w promocji tanio oferuje domeny oraz serwer www. Pewnie jak się postaramy to znajdziemy nawet za darmo. Jeżeli jednak chcemy aby nasza przygoda trwała dłużej to proponuję wybrać OVH. Na serwer WWW wystarczy najprostsza wersja z jedną bazą danych.
O wyborze domeny pisałem w artykule Dlaczego nie masz jeszcze własnej domeny.
Dlaczego WordPress?
Jest kilka popularnych darmowych CMS’ów (Content Management System) takich jak WordPress, Joomla, Droopal. Według mnie najbardziej popularnym i najbardziej intuicyjnym w obsłudze jest WordPress. Dlaczego CMS WordPressa a nie zwykła strona w html?
- Po pierwsze dlatego, że WordPress daje dużo więcej możliwości niż zwykły html z css, dzięki bardzo dużej ilości wtyczek, które również w znacznej mierze są darmowe a pozwalają dodać wiele ciekawych funkcjonalności do tworzonej strony www. Jeżeli wymyślisz sobie jakąś funkcjonalność to na pewno jest do tego wtyczka.
- Po drugie ogromna ilość szablonów darmowych lub płatnych, w rozsądnej cenie, które pozwolą stworzyć stronę taką jaką sobie wymarzyłeś.
- Po trzecie bardzo dużo porad i materiałów w przypadku rozwiązywania problemów lub chęci zgłębiania znajomości WordPressa.
- Po czwarte jak już zrobisz stronę na WordPressie, będziesz miał ogromną satysfakcję 🙂
Jeżeli tylko masz otwarty umysł i chcesz się nauczyć czegoś nowego, tworzenie strony www za pomocą WordPressa będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Zacznij lokalnie
Najlepiej nauczyć się WordPressa na przyjaznym środowisku, czyli własnym komputerze. Zanim zaczniemy umieszczać stronę w Internecie, możemy na lokalnym komputerze stworzyć taką konfigurację, która będzie pozwalać na uruchomienie WordPressa.
Do tego celu wykorzystamy narzędzie XAMPP. Wystarczy z internetu pobrać najnowszą jego wersję i zainstalować na własnym komputerze. Pakiet XAMPP zawiera bazę danych MySQL oraz serwer aplikacyjny Apache wraz z PHP, które są niezbędne do zainstalowania i działania WordPressa.
Instalacja i konfiguracja XAMPP jest prosta i nie powinna nastręczać trudności. Zalecam instalację WordPressa samemu, a nie korzystanie z wspierających narzędzi takich jak Bitnami. Pozwoli nam to poznać i lepiej zrozumieć proces instalacji, który później będziemy musieli wykonać na serwerze www dostawcy.
Wypłyń na głębie Internetu
W poprzednim kroku pokazałem jak zainstalować i skonfigurować WordPressa na lokalnym komputerze. W ten sposób możemy przygotować sobie gotową konfigurację, którą później przeniesiemy na serwer www u dostawcy. Treści proponuję już publikować na WordPressie w Internecie. Jeżeli planujesz tylko strony statyczne, to możesz również treść przygotować lokalnie i przenieść do Internetu.
Jak to zrobić najprościej? Oczywiście wykorzystując odpowiednią wtyczkę taką jak Duplicator, która skopiuje całą zawartość WordPressa na lokalnym komputerze, łącznie z bazą danych. Nie trzeba nawet instalować WordPressa u dostawcy, tylko postępując zgodnie z instrukcją skopiować dwa pliki na serwer www providera i uruchomić jeden z nich, który wykona całą pracę. Oczywiście potrzebujemy do tego bazy danych na naszym serwerze www. Musimy znać jej nazwę i hasło do niej.
Trzeba pamiętać, że ta metoda nadpisuje wszystkie dane na serwerze www i bazie danych dlatego trzeba o tym pamiętać i wykonywać wszystkie operacje ostrożnie i świadomie.
To już cała tajemnica jak uruchomić swoją pierwszą stronę www w Internecie. Oczywiście podałem tylko ogólną receptę jak to zrobić. Sam musisz poznać szczegóły i nauczyć się kilku rzeczy ale drogę masz wskazaną :-). Jeżeli masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiem.
Pytanie: Czy masz swoją stronę Internetową i jak ją uruchomiłeś?
Permalink
Jestem naprawdę pod wrażeniem Twoimi zdolnościami i jak schludnie piszesz.
Układ na Twoim blogu jest profesjonalny. Czy to płatny szablon, czy też dostosowany pod siebie?
W każdym razie utrzymuj nadal jakość pisania, to rzadkie zobaczyć tak fajny blog w teraźniejszych
czasach. 🙂