Czy chcesz być zdrowy?

Podziel się

zdrowyCo według Ciebie jest najważniejsze w życiu? Bóg? Miłość? Rodzina? Przyjaciele? Pieniądze? Praca? Pewnie dla każdego coś innego. Każdy ma swoją definicję szczęścia i tego jak powinno wyglądać życie, aby to szczęście móc osiągnąć i cieszyć się nim.

Ja zastanawiałem się co jest najważniejsze dla mnie.

Zbliżam się do 44 roku życia i chociaż nie miałem poważniejszych problemów zdrowotnych, to z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ZDROWIE jest dla mnie najważniejsze.

Ktoś powie, że to taki wiek, że o zdrowie trzeba zacząć dbać i będzie miał rację. O zdrowie zawsze trzeba dbać ale o tym przekonujemy się dopiero jak zaczyna go brakować, nam lub naszym bliskim.

Definicja zdrowia

Co tak naprawdę dla Ciebie znaczy być zdrowym? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest oczywista, nie chorować ale czy tylko. Choroba do krzyk Twojego organizmu, że coś dzieje się niedobrze i uruchomiona została wewnętrzna obrona.

  • Być zdrowym, to dobrze się odżywiać. Czy regularnie jesz posiłki? Czy zwracasz uwagę na to co jesz i pijesz?
  • Być zdrowym, to być sprawnym fizycznie i mieć kondycje aby aktywnie spędzać wolny czas. Czy po wejściu po schodach lub biegu do autobusu lub grze w piłkę z dzieckiem, łapiesz zadyszkę i potrzebujesz kilku minut by dojść do siebie? Czy ignorujesz oznaki fizycznego niedomagania?
  • Być zdrowym, to nie zażywać żadnych leków ani suplementów diety. Oglądam bardzo mało telewizji ale gdy widzę jakie reklamy dominują to większość ich pokazuje najróżniejsze leki i suplementy. Jedz co chcesz, pij alkohol, pracuj do upadłego a my mamy dla Ciebie cudowne rozwiązania, które „pomogą” Ci jakoś żyć i funkcjonować.
  • Być zdrowym, to wysypiać się i regenerować. Ile godzin dziennie śpisz? Znajdujesz czas na dobry odpoczynek i relaks? Ile czasu spędzasz przed telewizorem i komputerem a ile czytając książkę lub spacerując po lesie?

Twoje zdrowie

Stawiam pytanie. Czy chcesz być zdrowy? Zapewne każdy odpowie, że tak. Kolejnym pytaniem jest, co jesteś w stanie zrobić dla zdrowia? Zmienisz swój sposób odżywiania? Zaczniesz w końcu regularnie uprawiać aktywność fizyczną? Zastanowisz się, czy leki które zażywasz wszystkie są potrzebne? Zaplanujesz swój sen i zdrowy wypoczynek?

Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Możesz oczywiście myśleć, że Ciebie to nie dotyczy, i że Ty jesteś piękny, młody i zdrowy. Powstaje pytanie tylko jak długo.

Odżywianie

To co, jak i kiedy jemy ma największy wpływ na to kim się stajemy. Ciało człowieka, to wspaniała, nie do końca poznana maszyneria, która sama jest w stanie poradzić sobie z większością problemów, jednak musimy mu pomagać a nie przeszkadzać. W naszym organizmie jest tak dużo mechanizmów obronnych, które maskują nasze złe odżywianie, że nie od razu widzimy, że gorzej się czujemy lub jakie są negatywne konsekwencje. W ten sposób, powstają choroby przewlekłe, które ujawniają się po 10, 20 lub 30 latach. Dlatego nie myślimy o nich na co dzień, bo przecież mamy inne ważniejsze sprawy na głowie.

Możesz oczywiście ignorować pierwsze oznaki różnych chorób lub problemów ale nie licz, że w ten sposób ich unikniesz.

Znajdź najlepszy dla siebie sposób odżywiania, a w szczególności:

  • Zacznij jeść regularnie i o stałych porach. Bądź konsekwentny i wytrwały.
  • Zwracaj uwagę na to co jesz. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone. Urozmaicaj dietę. Pij dużo wody. Jeżeli możesz sam przygotowuj swoje posiłki. Tak, wymaga to czasu ale pozwala lepiej kontrolować jakość jedzenia oraz pozwala nauczyć się gotować 🙂
  • Pogłębiaj swoją wiedzę o odżywianiu. Aktualnie jest nieograniczony dostęp do książek, Internetu, filmów. Uważaj jednak bo w tym zalewie informacji są również te, które są szkodliwe.

Aktywność fizyczna

Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdy pracujemy w biurze, spędzamy godziny w samochodzie a później siedzimy w domu przed telewizorem, ważne jest aby ruszyć swoje cztery litery. Każda aktywność fizyczna jest dobra. Jeżeli możesz pojeździj rowerem. Jeżeli nie masz czasu zrób zwykły spacer. Nie musisz od razu chodzić na siłownię czy kupować sprzętów do uprawnia sportu w domu. Najważniejsze aby zacząć coś robić. Rano proponuję na rozruch zwykłą gimnastykę czyli rozgrzewkę wszystkich stawów i mięśni, skłony, przysiady, pompki, wymachy rąk i nóg. Nie masz 30 minut ćwicz 20 lub tylko 10 ale koniecznie zacznij. Zaplanuj swoją aktywność fizyczną: rower, rolki, grę w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę itp. Znajdź 2-3 dni w tygodniu na przynajmniej jednogodzinny wysiłek. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Jak nie robiłeś nic od lat to zacznij od prostych aktywności jak spacer czy rower. Możesz zacząć biegać, chociaż ja nie lubię, bo bieganie, szczególnie po twardym zbyt obciąża kolana.

Zacznij się ruszać a zobaczysz, że czujesz się lepiej i z czasem brakuje Ci tego wysiłku jak powietrza.

Leki i suplementy

Jeżeli tylko możesz unikaj wszelkich leków, które nie leczą choroby i nie rozwiązują Twojego zdrowotnego problemu, tylko usuwają objawy choroby. Leki przeciwbólowe nie łagodzą bólu tylko blokują sygnały nerwowe wysyłane do mózgu, że nas boli. Problem i ból nadal występuje, tylko my go nie czujemy. Ból jest ostrzeżeniem, że jest jakiś problem i trzeba się zająć ustaleniem jego przyczyny źródłowej a nie wyłączaniem alarmu. Nie sięgaj więc po tabletkę gdy boli Cię głowa, tylko zastanów się jaka może być tego przyczyna. Sprawdzaj, szukaj, próbuj, co Ci pomaga i dąż do ustalenia przyczyny bólu. Jak trzeba idź do lekarza, niech Ci pomoże.

Suplementy diety, to wydawać by się mogło, świetne remedium na brak wybranych witamin i mikroelementów w naszym organizmie. Łykasz tabletkę lub kilka i już uzupełniłeś niedobór ważnych składników. Nic bardziej mylnego. Nie ma drogi na skróty. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że przyjmowane suplementy są skuteczne w uzupełnianiu braków witamin i mikroelementów. Niestety ale nasz organizm nie jest w stanie wchłonąć i wykorzystać, tak dostarczonych składników. Większość z nich wydalimy z organizmu z moczem lub kałem.

Zamiast więc wydawać na nie pieniądze, może lepiej zainwestować je w więcej warzyw i owoców.

Sen i regeneracja

Jak długo i w jakich godzinach śpisz ma bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie. W trakcie snu organizm regeneruje się i przygotowuje na kolejny dzień. Jeżeli nie zapewnisz mu przynajmniej 6-7 a najlepiej 8 godzin snu, nie będzie miał szansy przygotować się na tryb dzienny. Ważne jest też, o której chodzisz spać. Optymalne godziny to 22:00-23:00, bo najlepsze godziny snu są przed północą. Wysypiaj się więc i nie oglądaj telewizji przynajmniej na godzinę przed pójściem spać.

Oprócz regeneracji organizmu podczas snu, potrzebuje on odpoczynku w ciągu dnia, tygodnia, roku. Odpoczywaj w weekend. To nie musi być leżenie na kanapie. Możesz uprawiać ogród, umyć samochód, pójść na spacer, spotkać się ze znajomymi, wyjść do kina lub teatru. Każda forma, która jest dla Ciebie odpoczynkiem jest dobra. Rób coś zupełnie innego niż w tygodniu. Jeżeli masz hobby poświęć na nie czas. Jeżeli masz rodzinę spędź ten czas z drugą osobą i z dziećmi.

Pomyśl o dłuższym urlopie. Przynajmniej 2 tygodnie a najlepiej 3. Nie musisz od razu lecieć na Kretę czy jechać do Władysławowa. Może dobrym odpoczynkiem będzie jakieś zaciszne miejsce na mazurach lub w innym, przemiłej urody zakątku, w naszej pięknej ojczyźnie. Może nie będziesz miał gwarancji słonecznej pogody ale tylko od Ciebie zależy, jak spędzisz ten czas. Spróbuj być offline od wszelkich mediów (Internet, telewizja, radio, muzyka). Czytaj książki ale papierowe a nie ebooki i ciesz się chwilą, którą masz.

Zacznij dbać o zdrowie już od dzisiaj. Na początek niech będą to proste rzeczy, jak stałe pory posiłków, zwykły spacer i wysypianie się. Bądź bardziej świadomy tego co jesz, co jest dobre a co szkodliwe dla twojego organizmu. Planuj relaks i odpoczynek i wybieraj takie jego formy, które będą wymagały aktywności fizycznej, związane były w nowymi doświadczeniami i zmieniały Twoją aktualną perspektywę. Życzę Ci aby nie było za późno dla Ciebie, na rozpoczęcie swojego zdrowego życia. Jeżeli będziesz miał zdrowie, wszystko inne będziesz mógł osiągnąć. Bez zdrowia, będziesz niewolnikiem choroby i uzależniony od jej ograniczeń.

Pytanie: Co robisz codzienne dla swojego zdrowia?


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.