„Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle

Podziel się

potęga teraźniejszościDługo się zastanawiałem czy mam polecać tą książkę, ponieważ nie byłem pewny czy umiem to zrobić. „Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle’a to nie taka zwykła pozycja, na którą trafiłem dzięki „Nie daj się umrzeć”. Czytam ją już drugi raz i nadal nie wiem czy wszystko rozumiem. Właściwie to może właśnie nie trzeba wszystkiego zrozumieć, tylko poczuć i doświadczyć w swoim życiu. O czym jest ta książka? O świadomym życiu tu i teraz, czyli w teraźniejszości. I to by właściwie mogło wystarczyć jako recenzja ale może nie zachęciłoby do zapoznania się z nią. Motto na początku książki brzmi Jesteś tu, aby mógł się ziścić boski plan wszechświata. Jesteś aż tak ważny!.

Nie jesteś swoim umysłem

To stwierdzenie burzy wszelkie moje wyobrażenie o mnie. Zawsze myślałem, że umysł to jest to, co mam najcenniejszego i dzięki niemu jestem tym kim jestem i osiągnąłem to co mam. Tolle twierdzi, że umysł jest przeszkodą do oświecenia i prawdziwego poznania siebie. Zaleca uwalniać się od własnego umysłu, chociaż ma świadomość, że nie jest to łatwe ani możliwe do szybkiego osiągnięcia. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest życie obecną chwilą, teraźniejszością. Również emocje, nie są mną, ponieważ są reakcją ciała na poczynania umysłu.

Książka jest tak skonstruowana, że autor odpowiada na stawiane przez rozmawiającego z nim pytania. Nie jest więc oderwana od rzeczywistości oraz czystym wywodem teoretycznym jakiegoś myśliciela.

Świadomość

Osiągnięcie oświecenia i życie w teraźniejszości wymaga głębokiej świadomości. Świadomi musimy być wszystkiego, co nam się przydarza w życiu. Nie możemy żyć przeszłością ani przyszłością, bo wtedy karmimy umysł i nie żyjemy świadomie w teraźniejszości. Jeżeli myślimy o tym, co się już wydarzyło i nie mamy na to wpływu, to żyjemy przeszłością. Jeżeli myślimy o ty, co się jeszcze nie wydarzyło, i nie wiadomo czy się wydarzy, również nie mając na to wpływu, to żyjemy przyszłością. Większość ludzi zamiast żyć w teraźniejszości, żyje w przeszłości lub przyszłości.

Człowiek sam stwarza swój ból i żyje w nim. Kurczowo się niego trzyma, ponieważ stanowi on jego tożsamość. To również jedna z opinii Tolle’a.

W głąb tej oto chwili

Tolle zaleca aby nie szukać siebie w umyśle, bo problemów umysłu nie można rozwiązać, na jego własnym poziomie. Należy zagłębić się w obecną chwilę i żyć nią bez oglądania się w przeszłość i patrzenia w przyszłość. Według autora, czas nie przedstawia żadnej wartości. Ważne jest tylko skoncentrowanie się na teraźniejszości: Życie trwa właśnie teraz. Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, żeby twoje życie toczyło się kiedy indziej niż teraz i nigdy się tak nie zdarzy. Dlatego każdy musi sobie uświadomić, że nic nie istnieje poza teraźniejszością. Dlaczego wiec większość ludzi nie żyje w teraźniejszości? Winny jest za to ich umysł i ego, które wywodzi się z umysłu.

Czy warto przeczytać?

Książka, mimo że taktuje o sprawach duchowych i trudnych zagadnieniach, napisana jest prostym i bardzo zrozumiałym językiem. Fakt jednak, że łatwo się ją czyta, nie oznacza że łatwo zrozumieć, co autor chciał przekazać. Może właśnie próba jej zROZUMienia, to podstawowy błąd, jaki popełnia jej czytelnik. Przecież aby dotarł do nas jej przekaz, trzeba oszukać rozum, który jest czujny i nie da się łatwo wyprowadzić w krzaki. Jest to pozycja warta nabycia i posiadania, w celu wracania do niej co jakiś czas i rozważania oraz rozmyślania nad treściami w niej zawartymi. W książce jest również dużo praktycznych wskazówek, jak ćwiczyć się w życiu w teraźniejszości i w jaki sposób można przeciwstawiać się własnemu umysłowi.

Czytając „Potęgę teraźniejszości” zacząłem zauważać prawdy tam zawarte w swoim życiu i bardziej świadomie żyć tu i teraz. Do oświecenia mi jeszcze daleko ale pierwszy krok do samoświadomości został uczyniony. Przede mną kolejne równie ciekawe i odkrywające nieznane mi wcześniej obszary samego siebie.

Wszystko masz aby żyć teraźniejszością, niczego nie potrzebujesz. Musisz tylko to odkryć i wydobyć z siebie.

Pytanie: Co robisz aby żyć teraźniejszością?


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.