Wyobraź sobie życie bez prądu

Podziel się

bez-praduCzy potrafisz sobie wyobrazić obecne życie bez energii elektrycznej? Co by się stało, gdyby nagle na całym świecie nie było prądu? Czy świat popadł by w chaos? Do refleksji na ten temat skłonił mnie brak energii elektrycznej u mnie w domu.

Pada, pada śnieg

W czwartek 30 listopada padał w mojej okolicy bardzo intensywnie śnieg. W ciągu jednej doby napadało około 20-25 cm, co na polskie realia jest dużą ilością. Temperatura była dodatnia i śnieg był mokry i ciężki. Przyklejał się do gałęzi drzew i łamał je lub powodował, że się mocno uginały. To najprawdopodobniej było przyczyną awarii i spowodowało, że około około 21 w czwartek. został wyłączony prąd. Włączyli dopiero w piątek o 20:00 czyli po prawie 23 godzinach.

Skutki

  • Nie działa piec do ogrzewania, więc w domu zaczyna być chłodniej niż powinno :-). Na szczęście mam dobrą izolację budynku i temperatura za oknem nie jest ujemna więc temperatura nie spada gwałtownie. Dochodzi do 16.5 stopnia.
  • Brak prądu powoduje, że aby wyjechać do pracy, trzeba ręcznie otworzyć bramę garażową i wjazdową. Dobrze, że zabezpieczyłem blokady na siłownikach smarem wypierającym wodę (HSM 100), to nie mam problemów, żeby to zrobić ale już zdarzało się, że przy ujemnych temperaturach wszystko było zamarznięte i odblokować nie można było.
  • Nie działa komputer i internet więc popracować również się nie da, chociaż to akurat aktualnie najmniejszy problem.
  • Na szczęście mam gaz więc można ugotować wodę i nie tylko, chociaż trzeba mieć zapałki, które mam ale obecnie nie są już często widzianym produktem

Naprawa przez zakład energetyczny

Jako człowiek od zarządzania usługami IT, próbuję zgłosić w piątek rano awarię (brak prądu) do zakładu energetycznego (ZE). Na numer 991 trudno się dodzwonić, a jak już się uda połączyć to każą czekać na po rozmowę, do której nie dochodzi, bo połączenie jest rozłączane. Dopiero około południa, po trzeciej próbie połączyłem się z panem, który na pytanie kiedy zostanie usunięte awaria powiedział, że faktycznie maja awarie w tym rejonie i je naprawią. Doprecyzowałem pytanie czy naprawią do 15 czy 18? Otrzymałem odpowiedź, że do 19. Jak widać pan nie pomylił się za dużo bo prąd włączyli o 20:00.

SLA i obsługa klienta

Czy ZE ma SLA na usunięcie takiej awarii? Może prędzej OLA ale mi jest nie znane. Co prawda otrzymałem odpowiedź, że do 19:00 ale czy to można nazwać SLA? To jeżeli nie ma SLA, to przynajmniej może obsługa klienta na poziomie. Raczej nie. Po pierwsze nie mogłem się dodzwonić a jak już mi się udało to, nawet nie usłyszałem słowa przeprasza, mimo, że wiem, że to nie jest wina ZE tylko pogody. Chociaż może jednego i drugiego?

Wnioski

  • W tym roku to już trzecia awaria, kiedy nie ma energii elektrycznej przez prawie dobę. Dwie poprzednie były dłuższe, tylko były w lato więc mniej dokuczliwe. Albo to zbieg okoliczności związany z pogodą albo infrastruktura elektroenergetyczna nie jest na odpowiednim poziomie.
  • Muszę pomyśleć o kupnie agregatu prądotwórczego aby mieć rozwiązanie awaryjne na takie przypadki.
  • Jak ludzie żyli bez prądu? Nie było to wcale tak dawno, jeszcze moi rodzice jak się pobierali (ponad 40 lat temu), to w domu mojej Mamy nie było energii elektrycznej. Życie było inaczej zorganizowane i nie było urządzeń, które by potrzebowały zasilania. Gotowało się na ogniu, ogrzewało piecem, świeciło lampą naftową a cykl życia i prac wyznaczały wschód i zachód słońca.
  • Dzisiaj wszystko wymaga energii elektrycznej, nie mówię o komputerach, telewizorach, telefonach, lodówkach, kuchenkach, pralkach itp, ale nawet nowoczesny piec na ekogroszek lub inne ciała stałe nie będzie działał bez zasilania.

Nie wyobrażam sobie życia bez energii elektrycznej. Jakby zabrakło jej na całym świecie to byłby armagedon, szczególnie w dużych miastach, gdzie nie ma możliwości skorzystać z alternatywnych rozwiązań zasilania lub ogrzewania.

Pytanie: Co zrobiłbyś, gdybyś musiał przeżyć w zimę, tydzień bez energii elektrycznej w bloku w dużym mieście?


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.