Ukryta siła – Rich Roll

Podziel się

rich-roll

Tą książkę polecił mi mój Przyjaciel, który zafascynował się człowiekiem (Rich Roll), który „zrobił” pięć „Ironman’ów”, w 7 dni, na pięciu różnych wyspach na Hawajach. Nikt, nigdy tego wcześniej nie dokonał. Żeby było jeszcze ciekawiej, to uzyskał to osiągnięcie odżywiając się tylko roślinami i produktami roślinnymi. Zero mięsa, nabiału i wszystkich produktów odzwierzęcych. Jak to było możliwe? Skąd tyle energii i siły w ludzkim ciele? Ale może zacznijmy od początku.

Rich Roll

Rich Roll jest autorem i głównym bohaterem książki „Ukryta siła”. Poznajmy go jako zwyczajnego Amerykanina, chłopaka, który niczym szczególnym się nie wyróżniał. Wręcz przeciwnie w szkole miał trudności, a w dorosłym życiu sam nie wiedział czego chce i co chciałby robić. Światłem w tunelu jest pływanie, które uprawiał w szkole podstawowej i collage’u. Po studiach zostaje prawnikiem ale nie jest to jego wymarzona praca. Pracuje ciężko, zdobywa kolejne doświadczenia i stopnie kariery.

Niestety już od collage’u ma problem z alkoholem. Pije za dużo, co powoduje, że jego kariera sportowa kończy się bardzo szybko. Jeździ po pijanemu samochodem. Nawet jest zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem procentów i grozi mu więzienie. To jednak nie przynosi otrzeźwienia.

Przemiana

Pierwszym krokiem do poprawy swojego życia jest przyznanie się do alkoholizmu i poddanie się terapii odwykowej w zamkniętym ośrodku. Trzy miesiące spędzone w tym specyficznym miejscu pozwalają wyrwać się Richowi ze szpon nałogu. Zmaga się jednak nadal z nadwagą i słabą kondycją fizyczną.

W przeddzień swoich czterdziestych urodzin ledwo wchodząc po schodach w domu, uświadamia sobie że jeżeli tak będzie żył to grozi my zawał serca i przedwczesna śmierć. Postanawia to zmienić. Zaczyna od diety. Postanawia całkowicie i radykalnie zmienić swoją dietę. Rezygnuje z produktów odzwierzęcych i mocno przetworzonych. Swoją „dietę”, a właściwie sposób odżywiania nazywa „Moc roślin”. Zmienia diametralnie swoje nawyki żywieniowe. Widzi efekty tej zmiany i idzie za ciosem.

Trening jako sposób życia

Do abstynencji, zdrowego odżywiania dodaje aktywność fizyczną a dokładnie treningi. Zaczyna z wysokiego c. Postanawia wystartować w Ultramanie. Są to zawody 3 dniowe, podczas których zawodnicy płyną 10 km, jadą na rowerze 421 km i biegną 84 km. Ma 6 miesięcy na przygotowanie się do zawodów i z pomocą trenera zaczyna mordercze treningi. Poświęca na nie 25 i i więcej godzin w tygodniu. Wszystko podporządkowuje treningom i przygotowaniu do Ultraman’a. Przynosi to zasłużony efekt. Rich kończy Ultraman’a na jedenastym miejscu, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na kogoś, kto pierwszy raz startował w takiej imprezie, a jeszcze rok wcześniej w ogólnie nie wiedział co to za zawody sportowe. Ten wynik pozwolił mu uwierzyć, że jest w stanie pokonać samego siebie i wydobyć z siebie ukryte pokłady energii.

Granica

Gdzie jest fizyczna i psychiczna granica ludzkich możliwości? Rich Roll postanowił ją sprawdzić. Jego kolega wpadł na pomysł, że zrobią 5 ironman’ów, w 5 dni, na 5 wyspach na Hawajach. Ironman to 3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i przebiegnięcie maratonu czyli 42,195 km. Pomysł wydawał się szalony, ponieważ jeszcze nikt wcześniej nie zrobił czegoś takiego. Richowi oczywiści się spodobał i podjął wyzwanie aby wspólnie z kolegą mu sprostać. Jak się zakończyło, pewnie się domyślacie ale nie będę zdradzał szczegółów. Warto przeczytać aby spróbować zrozumieć, co mógł przeżywać podczas tych dni.

Twoja droga

Jeżeli jeszcze nie zainteresowałem Cię do przeczytania książki to mogę dodać, że w ostatnich rozdziałach podane są zasady zdrowego odżywania czyli diety „Moc roślin”, która pozwoliła Richowi Rollowi na osiągnięcie tak spektakularnych osiągnięć. Podane są też przepisy dań, które główny bohater pokazuje jako przykładowe posiłki na śniadanie, obiad i kolację. Według mnie świetna książka motywacyjna, pokazująca, że wytrwałość i konsekwentne dążenie do obranych celów, jest możliwe i nic nie może przeszkodzić w ich osiągnięciu. Potrzebne jest jednak wsparcie najbliższej rodziny, w momentach trudnych, które zawsze się mogą zdarzyć.

Każdy musi oczywiście wybrać własną drogę i sposób na życie. Rich Roll może być oczywiście inspiracją, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych a wszystko zależy tylko od nas samych i naszej determinacji i wiary w siebie.


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.